Deprem felaketi: Suriye: BM yardımı henüz tüm depremzedelere ulaşmadı

PiKe

Member
deprem felaketi
Suriye: BM yardımı henüz tüm depremzedelere ulaşmadı

BM’ye göre, Suriye’de yaklaşık 40.000 hane şu anda evsiz. Fotoğraf

© Anas Alkharboutli/dpa

Neredeyse iki hafta önce, yıkıcı deprem kuzeybatı Suriye’yi salladı. Ancak iç savaş ülkesindeki siyasi durum, insani yardımı zorlaştırıyor. Bu arada Almanya, milyonlarca daha fazla yardım sözü verdi.

Şiddetli depremden neredeyse iki hafta sonra, kuzeybatı Suriye’deki herkes acil yardım almadı. BM’nin Suriye’den sorumlu acil yardım koordinatörü Muhannad Hadi, Alman Basın Ajansı’na “Hala yolun başındayız ve en kötüsünü henüz görmedik” dedi. Örneğin şimdiye kadar yaklaşık 60.000 kişiye su ve yaklaşık 13.000 depremzedeye çadır verildi. BM’ye göre, şu anda yaklaşık 40.000 hane evsiz.

Hadi, BM’nin yalnızca Suriye için 400 milyon dolar olarak tahmin ettiği gerekli finansman sağlanmazsa gelecekte herkese yardım etmenin mümkün olmayacağı konusunda uyarıyor.

Buna göre, isyancıların kontrolündeki deprem bölgelerine hükümet bölgelerinden hala yardım gelmiyor. BM aslında daha fazla yardımın çatışan tarafların iç sınırlarından, depremden kötü bir şekilde etkilenen ülkenin kuzeybatısına akmasını istiyor. Acil yardım koordinatörü “Bunu henüz uygulayamadık” diye itiraf ediyor. BM’nin isyancı bölgelerine yaptığı nakliye şimdiye kadar sadece Türkiye üzerinden geldi. Yıllar süren iç savaşın ardından Suriye, farklı kontroller altındaki bölgelere bölünmüş durumda. Bu, afet sonrası insani yardımı önemli ölçüde zorlaştırıyor.

Federal hükümet yardımı artırıyor

Bu arada BM, şu anda dışarıda uyuyan veya acil durum barınaklarındaki tuvaletlere güvenli erişimi olmayan kadın ve çocuklara yönelik şiddetten de korkuyor. Hadi, Suriye’nin kuzeybatısındaki bu savunmasız gruplara yönelik korumanın acilen genişletilmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Birçok çocuk sevdiklerini kaybetti.

Bu arada federal hükümet, Suriye’deki depremzedelere milyonlarca dolarlık ek yardım sözü verdi. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) “Bild am Sonntag”a “Esad rejimi yardım kuruluşlarının önüne taş üstüne taş atsa da oradaki halkı yalnız bırakmayacağız” dedi. On yılı aşkın bir süredir savaş yaşayan, bazen birkaç kez kaçmak zorunda kalan ve şimdi enkaz altında sevdiklerinin yasını tutan anneler, çocuklar ve büyükanne ve büyükbabalar hakkındadır. “Artık hayatta kalmak için en temel ihtiyaçlardan bile yoksunlar: başlarını sokacak bir çatı, temiz içme suyu, yiyecek bir şeyler ve ilaç. Bu nedenle bölgeye yardımımızı 22 milyon avronun üzerinde artırıyoruz.”

dpa

#Konular