Çin’den Rusya’ya herhangi bir ölümcül yardımın gerçek bir bedeli olacaktır: ABD

QAvvap

New member

WASHINGTON: Çin tedarik yolunda değil ölümcül yardım Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın işgaline yardım edeceğini ve ABD’nin böyle bir hareketin korkunç sonuçları olacağını kapalı kapılar ardında açıkça belirttiğini söyledi.
Sullivan, CNN’in “Birliğin Durumu” ile yaptığı bir röportajda, “Pekin, nasıl ilerleyeceği, askeri yardım sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kendi kararlarını vermek zorunda kalacak, ancak bu yola girerse, Çin’e gerçek bir maliyet olacak” dedi. “. programı.
Sullivan, ABC’nin “Bu Hafta” programında ayrı bir röportajda, Çin’in bu yardımı sağlama konusunda ilerleme kaydetmediğini, ancak Pekin’in de bu seçeneği masadan kaldırmadığını söyledi.
Sullivan, ABD’li yetkililerin Çinli meslektaşlarını kapalı kapılar ardında bu maliyetlerin ne olabileceği konusunda uyardığını, ancak bu özel görüşmeler hakkında yorum yapmayacağını söyledi.
ABD ve NATO müttefikleri son günlerde Çin’i böyle bir harekete karşı uyarmaya çalışıyor ve Çin’in Rusya’ya ölümcül teçhizat sağlamayı düşündüğüne dair inançları hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulunuyorlar.
CIA Direktörü William Burns de Pazar günü Çin’e ağırlık verdi.
Burns, “Ulusla Yüzleş” adlı CBS programına verdiği demeçte, “Çin liderliğinin ölümcül ekipman teslimatını düşündüğünden çok eminiz. Ayrıca henüz nihai bir karar verildiğini görmüyoruz ve ölümcül ekipmanın gerçek sevkiyatına dair kanıt görmüyoruz.” .”
Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi başkanı Cumhuriyetçi Temsilci Michael McCaul, “Bu Hafta”da ABD istihbarat teşkilatlarının insansız hava araçlarının Çin’in Rusya’ya göndermeyi düşündüğü ölümcül silahlar arasında olduğunu gösterdiğini söyledi.
ABD Başkanı Joe Biden, Kiev’i ziyaret ederek cumhurbaşkanı ile görüştü Volodymyr Zelensky Geçen Pazartesi günü Ukrayna’ya 500 milyon dolar değerinde yeni askeri yardım sözü verdi. Geçen hafta Rus işgalinin birinci yıl dönümüydü. Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’nın daha donanımlı Rus kuvvetlerini savuşturmasına yardım etmek için açık ara en büyük askeri yardım sağlayıcısı. Ukrayna yakında büyük bir yeni Rus saldırısı bekliyor.