Çin, COVID-19 salgınıyla başa çıkmada sanayi kapasitesine güveniyor

ERALP

Global Mod
Mod
Çin, COVID-19 salgınıyla başa çıkmada sanayi kapasitesine güveniyor
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, tedbirlerin gevşetilmesinin akabinde bugüne kadar ülkede görülen en yetişkin yayılmayla karşı karşıya. Kış aylarında 1 milyardan fazla kişinin enfekte olacağı öngörülen ülkede, birden ihtiyaç duyulan ilaçların üretilmesi ve zamanında tedarik edilmesi hayati önem taşıyor.

Ülkede geçen ağrı yetişkin şehirlerde ortaya kaynak yetişkin çaplı salgınlarda temel ilaçlar ve virüs testleri gibi sağlık malzemelerinin, piyasadan temininde sıkıntılar yaşandığı gözlendi. Devlet kurumları ve işletmeler, vakaların ülke geneline yayılmasıyla nitelik sorunların yaşanmaması için hazırlıklarını arttırdı.

Başkent Pekin’deki ilaç üreticileri ve lojistik hizmetleri sağlayan işletmeler, COVID-19 vakalarındaki artım nedeniyle yeni yıla yoğun tempoyla girerken kış aylarındaki talebe karşılık verebilmek için üretim ve tedarik kapasitesini artırmaya yönelik planlar yapıyor.

“Salgınla bazen eski kabiliyetini miktarını için ilaç üretimini artırıyoruz”

Sanayi Bakanlığı Tüketici Ürünleri Sektörü Dairesi Direktör Yardımcısı Cou Cien, Çin ilaç sanayisinin güçlü tek üretim temeli ve mobilize olma kapasitesi olduğunu belirterek “COVID-19 tedbirlerinde yeni aşamaya geçtiğimiz yerde dönemde, salgınla bazen eski kabiliyetimizi sürdürebilmek için birden ihtiyaç duyulan ilaçların üretimini miktarını ve ivedilikle piyasaya sürmek üzere icraat yürütüyoruz. Kritik bazen işletmelerin personel, ham madde ve lojistik eksikliklerini gidererek hızla ihtiyaç duyulan üretim kapasitesine ulaşmasına dayanak sağlıyoruz” dedi.

İlaçlardan aşıların üretime kadar tüm işletmeler ve irtibatlı sektörler arasında koordinasyonu sağladıklarını kaydeden Cou, “Vakaların ülkenin farklı bölgelerinde farklı zamanlar tepe noktasına ulaşacağını öngörerek insanlara en fazla ihtiyaç duydukları anda ilaç ve malzeme sağlamak için tedarik konusunda tensikat yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Yeni salgın protokolüyle klinik tedavi için sayı sayıda ilacın kullanımına onay verildiğini, bunların hastanelere ve klinikler tedariki konusunda talebi karşılayabilecek kapasiteye ulaşacaklarını vurguladı.

Cou, 15 Şubat’a kadar sürecek Bahar Bayramı döneminde ülke içindeki seyahatlerin, Çin’dahi ikinci yetişkin salgın dalgası oluşturacağına üzerine öngörülere ilişkin, “Bu, henüz tahmin düzeyinde. Biz her olasılığa hazırlanıyoruz nedeniyle ilaç üretimi ve tedariki Bahar Bayramı’nda bile sürecek. Salgın nasıl gelişirse gelişsin, insanların ihtiyaç duydukları ilaçlara erişebilmesini sağlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

İlaç şirketi, günlük üretimi 12 milyona çıkarmayı hedefliyor

Devlete ilgili China Resources şirketler grubuna tâbi CR Double Crane ilaç şirketi, koordinasyon çalışmaları kapsamında üretim kapasitesinin arttırılmasına öncelik verilen işletmelerden akraba.

Şirketin ülke genelindeki 20’takt fazla üretim tesisinden akraba olan Pekin’in Çaoyang ilçesindeki ilaç fabrikasında, 150 1000 metrekare alanda 8 birimde üretim yapılıyor. 1200 kişinin çalıştığı fabrikada 17 kategoride ürün imal ediliyor.

Hap, granül, kapsül formunda ilaçların üretildiği katı doz atölyesinde, otomatize edilmiş 33 üretim bandı bulunuyor. Bakanlığın talimatıyla 5 Ocak’tan itibaren birden tedarik üretimine başlayan birimin günde 450 ila 850 1000 hap üretme kapasitesi var. Ocak sonuna kadar 15 milyon tabletin üretilmesi planlanıyor.

CR Double Crane’in ocak sonunda kadar 7 parti halinde 135 milyon ilaç teslim etmesi planlanıyor. Bunların 80 milyonu piyasaya sürülürken geri kalanı sağlık kuruluşlarına dağıtılacak. Üretim kapasitesini geliştirmek için yurt dışından yeni makinalar ithal fail şirketin günlük üretim kapasitesini 15 Şubat’a kadar 7 milyondan 12 milyona çıkarması hedefleniyor.

COVID-19 ilacı ne kadar etkili?

CR Double Crane Yönetim Kurulu Başkanı Lu Vınçao, halen üretim kapasitesinin talebi karşılayabilecek merkezde olduğunu, ülke genelinde 200 kategoride ürün imal ettiklerini ve bugüne kadar tüm kategorilerdeki siparişleri karşıladıklarını ifade etti.

Aspirin ve başka soğuk algınlığı ilaçlarının yanı sıra birden kullanımına onay verilen COVID-19 ilacı Azduvine dahi burada üretiliyor. Henüz klinik açıdan etkinliğine üzerine verilerin yetersiz olduğu reçeteli ilaç, birden tedarik programı kapsamında hastanelere ve kliniklere gönderiliyor.

Lu, COVID-19 ilacı Azduvine’in ABD ilaç şirketi Pfizer’ın ve başka yabancı firmaların geliştirdiği muadillerine kıyasla ne kadar etkili olduğunu sorusuna, “Azduvine, Çin’dahi onay verilen ilk COVID-19 ilacı oldu. Pfizer’ın ve başka şirketlerin ilaçlarına göre ne kadar etkili olduğunu mukayese etmek için gerçek vakaların tedavisindeki performansını görmeye ihtiyacımız var” sözleriyle yanıt verdi.

Tüm üretim bantlarını birden tedarike yönlendirdiler

Merkezi Pekin’dahi bağcıklı Youcare ilaç şirketi dahi kontrol tedbirlerinin gevşetilmesinin akabinde şehirdeki salgın tablosu hızla değişmeye başlayınca 10 Aralık 2022’dahi birden üretim için görevlendirilen işletmelerden akraba oldu.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yu Veyşi, yerde tarihten itibaren tüm imalat hatlarını birden tedariki talep edilen ilaçlara yönlendirdiklerini, üç vardiyada 24 saat kesintisiz üretime geçtiklerini anlattı.

Salgının hızla yayılmasının ilaç sanayi ürünlerine talebi yoğunlaştırdığına dikkati cazip Yu, “Bu tempo, COVID-19’un sonuna kadar sürme edecek. Bahar Bayramı döneminde çalışanlarımızı 3 kat fazla günlük ödemeyle tatil döneminde dahi iş başbağ yapmaya teşvik edeceğiz” dedi.

Yu, şirketin geliştirdiği mRNA aşısının ne zaman uygulanabilir hale geleceği sorunu ise “Aşı için geliştirdiğimiz farklı platformlarımız var, mRNA bunlardan birisi. Formülün global patentini aldık. ‘Ön taharri aşamasındaki yeni ilaç’ (Pre-IND) başvurumuzu yaptık. Bunun akabinde, klinik denemeler ve onay süreçleri gelecek” diye yanıtladı.

E-ticaret şirketi, ilaç paylaşım platformu oluşturdu

Çin’in en yetişkin ve en geniş koca sahip açınık-ticaret şirketlerinden JD.com’un lojistik şirketi JDL’in Pekin’in Daşing ilçesindeki tevzi merkezi dahi salgın nedeniyle şehirdeki ihtiyaçları karşılamak üzere yoğun mesaiye giren işletmelerden akraba.

E-ticaret alanında edindiği tecrübeyi yapay zeka, yetişkin veri ve otomasyon teknolojileri ile lojistik alanına nâkil şirket tedarik zincirlerinin sağlıklı işleyişi açısından kritik tek işlevi yerine getiriyor.

Şirket yetkilileri, salgın döneminde firmanın tedarik zincirleri konusundaki malûmat ve deneyiminin birden durumlara hızlı yanıt verilmesine, üretimin ve tevzi hizmetlerinin sürdürülebilmesine olanak sağladığını vurguladı. Talepteki değişimlerin yargılama takibiyle her tek tevzi merkezinde günlük ihtiyaçları karşılayacak stokların bulunması sağlandı.

Şirket, vakaların hızla yayılmasının akabinde ilaç temininde sıkıntıların göz göstermesi üzerine geçen ağrı “COVID-19 Karşılıklı İlaç Yardım Platformunu” oluşturdu. JD’nin açınık-ticaret platformuna entegre edilen sistem, Çin’in her yerinden kullanıcıların ilaç ihtiyacına üzerine malûmat alışverişinde bulunmasına ve sahip oldukları fazla ilaçları ihtiyaç sahipleriyle paylaşmasına olanak sağladı. Eczaneler dahi yerde platformu kullanarak ilaç stoklarını yoğun taleple karşılaşan başka eczanelere aktarabildi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.