Bosnalı arama kurtarma ekibinden Spahovic, Hatay’da sahiplendiği kediye “Aleyna” ismini verdi

ERALP

Global Mod
Mod
Bosnalı arama kurtarma ekibinden Spahovic, Hatay’da sahiplendiği kediye “Aleyna” ismini verdi
FUCZ mensubu 49 yaşındaki Spahovic, taharri kurtarma çalışmalarına katıldığı Hatay’bile bulduğu yavru kediye “mucizevi kurtuluşu” simgeleyen Aleyna’nın ismini nasıl verdiklerini ve Türkiye’dahi yaşadıklarını anlattı.

Spahovic, Türkiye’ye geldiklerinde karşılaştıklarına inanamadıklarını kaydederek, “Kıyamet gibi görüntüler gördük. Araçlarla ve helikopterlerle gezdiğimiz toprak sayı ürkütücüydü. FUCZ’dahi taharri kurtarma alanında çalıştığım 15 yıldan uzun olan kariyerimde Türkiye’dekine nitelik tek hâl hiç yaşamadım” dedi.

Bir gece saat 02.00 sularında yanlarına tek adamın geldiğini ve ailesine ulaşmaları için kendilerine ricada bulunduğunu kaydeden Spahovic, çalışmalara başladıklarını ve çocuğa ilgili tek spor ayakkabısı bularak babasına teslim ettiklerini anlattı.

Spahovic, “12 saat süren vardiyamız tükenmek üzereydi, tam alandan ayrılırken arkamı döndüm ve o adamın kepçenin üstüne oturup ağladığını gördüm. O hatıra asla unutmayacağım” niteleyerek konuştu.

“Bu kedi hayatın simgesi olacak”

AFAD ekipleriyle koordineli şekilde 8 gün çalıştıklarını dile getiren Spahovic, “Bosna Hersek’açınık geri döneceğimiz sınamak aldığımızda hazırlanmak için kaldığımız kampa gittik ve karşıma tek kedi artık. Sanki Allah tarafından bize yollanmıştı, korkuyor ve titriyordu. Kediyi kollarıma aldım ve ona ‘Bizimle Bosna’ya gidiyorsun.’ dedim. Araçta bizimle beraberdi ve onu besledik” ifadelerini kullandı.

Spahovic, kediye ne isim vereceklerini düşünmeye başladıklarını kaydederek, “Türkiye’deki yaşadıklarımıza yoğunlaştık. Depremin 248. saatinde kurtarılan kız (17 yaşındaki Aleyna Ölmez) aklımıza geldi. Böylelikle kediye Aleyna ismini verdik.” dedi.

Kedinin kendileri için (Türkiye’takt) tek hatıra olarak kalacağını ifade fail Spahovic, “(Kedi) Ne yazık ki Türk vatandaşlarının acılarını bize hep hatırlatacak ama tıpkısı zamanda hayatta kalan küçük kızın hatırasını bile yaşatacak. Bu kedi hayatın simgesi olacak. Travmanın etkileri giderek azalıyor, şimdi güzelce yiyor, uyuyor” niteleyerek konuştu.

Spahovic, Türkiye’dahi geçirdikleri günlerde yaşadıklarının kendileri üzerinde yetişkin etkiler oluşturduğunu belirterek, psikolojik dayanak örtmek zorunda kadıklarını, yaşananların ağır olduğunu yalnız günlük hayatlarına benzemek için mücadele edeceklerini söyledi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.