Biden: Elon Musk’ın diğer ülkelerle ilişkilerine bakılmalı

ERALP

Global Mod
Mod
Biden: Elon Musk’ın diğer ülkelerle ilişkilerine bakılmalı
Çarşamba günü düzenlediği gazete toplantısında Biden’a “Musk’ın ulusal güvenlik için tek tehdit olup olmadığı” ve “Twitter’ı Suudi Arabistanlı tek holdingin yardımıyla satın almasının ABD hükümeti tarafından soruşturulması gerekip gerekmediği” soruldu.

Biden, “Elon Musk’ın başka ülkelerle olan iş birliği ve teknik ilişkilerinin takip edilmeye üstün olduğunu düşünüyorum. Uygunsuz tek şey yapıp yapmadığını bilmiyorum. Bakılması gerektiğini öneriyorum” dedi.

Orta Doğu’nun en zengin yatırımcılarından Suudi Prens Alwaleed 1000 Talal ve yatırım şirketi, Musk’ın sosyal medya platformunu devralmasından sonra Twitter’daki en yetişkin ikinci yatırımcı olarak ortaya artık.

İki ABD senatörü, finans komitesine reislik fail Demokrat Ron Wyden ve Connecticut’tan Chris Murphy, geçen hafta Twitter anlaşmasının “kapsamlı tek şekilde incelenmesi” çağrısında bulundu.

Wyden yaptığı açıklamada, “Suudi rejiminin eleştirmenleri hapse atma, Twitter’a ajan yerleştirme ve tek Washington Post gazetecisini vahşice öldürme geçmişi göz önüne alındığında, Suudi rejiminin Twitter hesap bilgilerine, aracısız mesajlara ve olabilecek başka verilere erişmesi engellenmelidir. Siyasi muhalifleri sınırlamak veya Kraliyet ailesine yönelik eleştirileri gidermek için kullanılabilir” dedi.

Musk’ın Twitter’ı satın alması, çevrimiçi konuşma özgürlüğünü kontrol etmeye benzinli ülkelerden baskıyla karşılaşabileceği endişelerine yol açtı.

Dünyanın en zengin adamı Musk, Çin’i önemli tek pazar ve üretim üssü olarak kabul fail elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su.

Musk, diğerlerinin yanı sıra roket ve uydu internet şirketi SpaceX’in dahi CEO’su.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.