Aslen Hindistanlı olan Leo Varadkar, ikinci kez İrlanda Başbakanı olacaktı.

QAvvap

New member
YENİ DELHİ: Hindistan doğumlu Leo Varadkar, üç partili hükümet koalisyonundaki iki ana siyasi ortak arasındaki yetki devriyle ikinci kez İrlanda başbakanı oldu.
Şu anda başbakan yardımcısı olan Varadkar, yarı Hintli ve yarı İrlandalı. Açıkça eşcinsel ve İrlanda’nın gelmiş geçmiş en genç liderlerinden biri olmaya devam ediyor – roldeki ikinci görevinde bile. Cumartesi günü Başbakan olarak atanacak.

43 yaşındaki Varadkar’dan Fine Gael ile şu anki Başbakan Micheal arasındaki rotasyon martinFianna Fail kutlamalarının İrlanda tarihinde eşi benzeri yoktur. Merkez sağ partiler, 2020 seçimlerinin ardından İrlanda Yeşilleri ile bir koalisyonun parçası olarak dönüşümlü başbakanlık konusunda anlaştılar.
Varadkar hakkında bilmeniz gereken her şey:

• 38 yaşında, ülkedeki en genç Taoiseach, aynı zamanda ilk açık eşcinsel hükümet başkanı ve ilk Hint kökenli kişi oldu.
  • Varadkar, Dublin’de hemşire olarak çalışan İrlandalı bir anne ve nitelikli bir doktor olan Hintli bir göçmen babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.
  • Trinity College Dublin’den tıp diploması aldıktan sonra pratisyen hekimliğe girdi ancak siyasetle ilgilenmeye devam etti ve 2007’de Dublin West’te Fine Gael için seçimleri garantiledi.
  • 2015 yılında, İrlanda’da eşcinsel evliliği yasallaştıran referandumdan önce, Varadkar kamuoyuna eşcinsel olarak çıktı. Varadkar o sırada “Ben eşcinsel bir erkeğim, bu bir sır değil ama herkesin bilebileceği bir şey değil. Beni tanımlayan bir şey değil … Bu benim karakterimin bir parçası,” demişti.
  • onun eşi, Matthew Barrettbir kardiyologdur.
  • Varadkar’ın Taoiseach olarak ilk görev süresi, Brexit ve pandemi.
  • Doktor olarak yeniden kaydoldu, haftada bir işe döndü ve ülkeyi yönetmeye devam etti.
  • Varadkar’ın imajı, son zamanlarda GP’ler için bir hükümet ödeme sözleşmesinin bir arkadaşına sızdırılmasına ilişkin bir polis soruşturmasıyla lekelendi. Temmuz ayında, Başsavcılık Müdürü, Başbakan olarak dönüşünü tehlikeye atabilecek bir dava açmayacaklarını doğruladı.
Varadkar, 2017’de Fine Gael’in yönetim kurulunu devraldığında yeni bir yüz olarak görüldü. Ancak Taoiseach (İrlandalı Başbakan) olarak iki buçuk yıl geçirdikten sonra, 2020 anketlerinde başarısızlık ve Başbakan Yardımcısı olarak tartışmalar, onu eleştirenler onun parlaklığını kaybettiğini iddia etti.
İrlanda’da Sunday Independent için Aralık ayında yapılan bir anket, yanıt verenlerin %43’ünün Martin’in iktidarda kalmasından yana olduğunu, buna karşı Varadkar’ın %34’ünün olduğunu ortaya koydu.
Ancak Varadkar’ın destekçileri, onun koronavirüs pandemisi ve İngiltere’nin 2016’da Avrupa Birliği’nden ayrılma oylaması sonrasında ulusa liderlik etme deneyimine işaret ediyor.
Varadkar’ın İrlanda siyasetinin zirvesine yükselişi, geçen yüzyılın ikinci yarısına kadar katı, muhafazakar Katolik ahlakının egemen olduğu bir ülkede dikkat çekiciydi.
2019’un sonunda Varadkar özel bir ziyarette bulundu. Varad, Maharashtra’daki atalarının köyü. Babası Ashok, Mumbai’de doğdu ve 1960’larda doktor olarak çalışmak için Birleşik Krallık’a taşındı.
(Ajanslardan gelen girdilerle)