Almanya: Almanya depremzedeler için 50 milyon euro daha yardım sözü verdi

QAvvap

New member

PAZARCIK: Almanya Türkiye ve Suriye’deki acil yardımını, ölümcül saldırı kurbanları için ek 50 milyon Euro (53 milyon $) ile ikiye katlayacak. depremSalı günü iki bakan açıkladı.
Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Almanya, “küresel bir topluluk olarak bu felaketi gördüğümüzü ve nüfusu desteklediğimizi açıkça belirtmek istiyor” dedi.
Baerbock Salı günü Almanya içişleri bakanıyla birlikte Türkiye’nin güneyindeki Pazarcık’a yaptığı ziyarette konuştu. Nancy Faeser.
Yeni yardımın 33 milyon Euro’su Türkiye’ye ve 17 milyon Euro’su Kuzey Suriye’ye gidecek ve Almanya’nın yaklaşık 46.000 kişinin hayatını kaybettiği ölümcül depremin vurduğu bölgede 108 milyon Euro’ya katkısı olacak.
Baerbock, “Açılan sınır kapıları aracılığıyla Suriye’ye, özellikle de bu ülkenin kuzeyine mümkün olduğunca çok yardım götürmeye çalışıyoruz, ancak Suriye rejimi Birleşmiş Milletler’in çabalarını engellemeye devam ediyor” dedi.
Felaketten iki hafta sonra, iç savaşın parçaladığı bir ülke olan kuzeybatı Suriye’ye yardım yavaş yavaş ulaşıyor.
Bakanlar, Almanya’da akrabaları bulunan Türk ve Suriyeli depremzedelere üç aylık vize verileceğini doğruladı.
Almanya Dışişleri Bakanlığı’na göre bugüne kadar 96 vize verildi.
Almanya’da yaklaşık 2,9 milyon Türk kökenli insan yaşıyor. Suriye topluluğu da büyük ve 924.000 olarak tahmin ediliyor.