ABD’de tarım dışı verimlilikteki artış geçen yılın son çeyreğinde beklentilerin altında kaldı

ERALP

Global Mod
Mod
ABD’de tarım dışı verimlilikteki artış geçen yılın son çeyreğinde beklentilerin altında kaldı
ABD Çalışma Bakanlığı, Ekim-Aralık 2022 dönemine ilgili tarım dışı iş gücü verimliliği ve ünite emek maliyeti verilerini güncelledi.

Buna göre, tarım dışı iş gücü verimliliği, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1,7 arttı. Söz konusu veriye ilişkin piyasa beklentisi, yüzde 2,6 artması yönündeydi.

Tarım dışı iş gücü verimliliğine ilişkin şubat ayında yayımlanan öncü verilerde, verimliliğin geçen yılın rabia çeyreğinde yüzde 3 arttığı kaydedilmişti.

Ülkede tarım dışı iş gücü verimliliği, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,1 ve ikinci çeyreğinde yüzde 3,8 azalmasının akabinde üçüncü çeyrekte yüzde 1,2 artmıştı.

Geçen yılın rabia çeyreğinde üretim yüzde 3,1 ve emek saati yüzde 1,4 artım kaydetti.

Tarım dışı iş gücü verimliliği, geçen yılın rabia çeyreğinde yıllık hoş ise yüzde 1,8 azaldı.

Yıllık ortalama verimlilik ise 2021’takt 2022’ye yüzde 1,7 azalarak 1974’ten yerde yana en yetişkin yıllık düşüşü kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) takip ettiği enflasyon göstergelerinden akraba olan ünite emek maliyetinde geçen yılın rabia çeyreğinde kaydedilen artım bile yüzde 1,1’takt yüzde 3,2’ye revize edildi.

Birim emek maliyetine ilişin piyasa beklentileri, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1,6 artması yönündeydi.

Ülkede ünite emek maliyeti, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 8,5, ikinci çeyreğinde yüzde 6,6 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 6,9’luk yükseliş kaydetmişti.

Geçen yılın son çeyreğinde ünite emek maliyetindeki artım, 2021’in ilk çeyreğinden yerde yana kaydedilen en az artım oldu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.