ABD, Ukrayna’ya daha uzun menzilli silahlarla 2 milyar dolardan fazla yardım paketi hazırlıyor

QAvvap

New member

WASHINGTON: ABD’li iki yetkili Salı günü Reuters’e konu hakkında Reuters’e verdiği demeçte, ABD’nin Ukrayna’ya ilk kez daha uzun menzilli füzelerin yanı sıra diğer mühimmat ve silahları da içermesi beklenen 2 milyar dolardan fazla askeri yardım hazırlıyor.
Yetkililer, silah yardımının bu hafta açıklanmasının beklendiğini söyledi. Ayrıca Patriot hava savunma sistemleri, hassas güdümlü mühimmat ve Javelin tanksavar silahları için destek ekipmanı içermesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.
Yetkililerden biri, paketin 1.725 milyar dolar değerinde olması beklenen kısmının Ukrayna Güvenlik Yardım Girişimi (USAI) olarak bilinen bir fondan geleceğini söyledi. Başkan Joe Biden yönetimi, silahları mevcut ABD silah stoklarından ziyade endüstriden tedarik edecek.
USAI fonları, yeni bir silah olan Ground Launched Small’u satın almak için kullanılacaktı. Çap Boeing Co tarafından yapılan, 150 km menzilli bomba (GLSDB). ABD Ukrayna’yı reddetti talep etmek 297 km menzilli ATACMS füzesi için.
GLSDB süzülme bombasının artan menzili, Ukrayna’nın menzil dışındaki hedefleri vurmasına izin verebilir ve Rusya’yı hatlarının gerisinde daha da bozarak karşı saldırılarına devam etmesine yardımcı olabilir.
Reuters, Boeing’in GLSDB’yi Ukrayna’ya yerleştirme teklifini ilk olarak Kasım ayında bildirdi. O zamanlar GLSDB’nin baharda Ukrayna’da olması bekleniyordu.
GSDB, SAAB AB ve Boeing tarafından ortaklaşa oluşturulmuştur. Her ikisi de ABD envanterlerinde yaygın olan GBU-39 Küçük Çaplı Bomba (SDB) ile M26 roket motorunu birleştiriyor.
SAAB’ın web sitesine göre GLSDB, GPS kontrollüdür, elektronik parazitlere karşı koyabilir, her türlü hava koşulunda kullanılabilir ve zırhlı araçlara karşı kullanılabilir. GSDB’nin savaş başlığı olarak işlev görecek olan GBU-39, bir uçaktan düşürüldüğünde 60 milden fazla süzülmesine ve çapı 3 fit (1 metre) kadar küçük hedefleri vurmasına izin veren küçük, katlanır kanatlara sahiptir.
Yetkililerden biri, USAI fonlarının daha fazla HAWK hava savunma bileşenleri, karşı drone sistemleri, karşı topçu ve hava gözetleme radarları, iletişim ekipmanları, PUMA insansız hava araçları ve Patriot ve Bradley gibi büyük sistemlerin yedek parçaları için ödeme yapmak için de kullanılacağını söyledi. .
Yetkili ayrıca, başka bir müttefik tarafından bağışlanan üç sahra hastanesini donatmak için önemli miktarda tıbbi ekipman olduğunu da sözlerine ekledi.
Beyaz Saray yorum yapmaktan kaçındı.
USAI fonlarına ek olarak, başkanın acil bir durumda mevcut ABD hisse senetlerini çekmesine izin verecek olan Başkanlık Çekme Otoritesinden gelen fonlardan 400 milyon dolardan fazla yardım gelmesi bekleniyor.
Bu yardım, mayına dayanıklı pusuya karşı korumalı araçları (MRAP’ler), güdümlü çoklu fırlatma füze sistemlerini (GMLRS) ve mühimmatı içerecektir.
ABD, Şubat 2022’deki Rus işgalinden bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 27,2 milyar dolarlık güvenlik yardımı gönderdi.