ABD, Çin’i Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına ölümcül yardım sağlamaya karşı uyardı

QAvvap

New member

KYIV: Kiev’in üst düzey generali, Ukraynalı savunucuların devam eden saldırılara karşı direndiği cephe hattındaki Bakhmut kentini ziyaret ederken, ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini desteklemek için silah tedarik etmesi durumunda Çin’i korkunç sonuçlara karşı uyardı.
Washington ve NATO müttefikleri, Çin’in ordusunu tedarik etmesini engellemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. kadro Moskova’daki savaş için, Pekin’in muhtemelen dronlar da dahil olmak üzere ölümcül ekipman sağlamayı düşündüğüne dair inançları hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulunuyorlar.
Batı, Çin’in Rusya’yı silahlandırmasına yardım edeceğine dair korkuları, Moskova’nın güçleri doğu Ukrayna’daki kilit hedefler etrafında kar elde etmeye çalışırken ve Kiev, ana muharebe tankları da dahil olmak üzere gelişmiş Batı silahlarıyla bir karşı saldırı hazırlarken ortaya çıkardı.
Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, CNN’in State of the Union programına verdiği demeçte, “Pekin, nasıl ilerleyeceği, askeri yardım sağlayıp sağlayamayacağı konusunda kendi kararlarını vermek zorunda kalacak, ancak bu yola girerse bu gerçekten Çin’e mal olacak” dedi. .
Sullivan, ABC’nin “Bu Hafta” programında ayrı bir röportajda, Çin’in bu yardımı sağlamada ilerleme kaydetmemesine rağmen, bu seçeneği de masadan kaldırmadığını söyledi.
Pekin, en son Cumartesi günü Hindistan’da düzenlenen Yirmiler Grubu (G20) toplantısında Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısını kınamayı reddetti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıldönümü olan Cuma günü bir ateşkes önerisi yayınladı, ancak teklif Ukrayna’nın batılı müttefikleri arasında şüpheyle karşılandı.
“Çin’in Rusya’ya kamikaze İHA tedarik etmeyi planladığına ve aynı zamanda bir barış planı sunduğuna dair raporları duyduğumda – ki bunların doğru olup olmadığını bilmiyorum – Çin’i sözleriyle değil eylemleriyle yargılamamızı öneriyorum. Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Pazar günü Alman kamu yayıncısı Deutschlandfunk’a söyledi.
CIA direktörü William Burns de Pazar günü yayınlanan bir röportajda Çin hakkında konuştu ve ABD istihbaratının “Çin liderliğinin ölümcül ekipman teslim etmeyi düşündüğüne ikna olduğunu” söyledi.
Burns, CBS programı “Face the Nation”a “Ayrıca nihai bir kararın verildiğini görmüyoruz ve ölümcül ekipman sevkiyatına dair herhangi bir kanıt görmüyoruz” dedi.
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi başkanı Cumhuriyetçi Temsilci Michael McCaul, Çin’in Rusya’ya göndermeyi düşündüğü silahlar arasında insansız hava araçlarının da yer aldığına dair haberlere atıfta bulundu.
McCaul, Çin lideri Xi Jinping’in önümüzdeki hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova’yı ziyaret etmeye hazırlandığını söyledi.
Putin, “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna’daki savaşı, Batı ile Rusya’nın ve Rus halkının bekasını tehdit eden bir çatışma olarak nitelendirdi.
Devlet televizyonu Rossiya 1’e Çarşamba günü kaydedilen ancak Pazar günü yayınlanan bir röportajda Putin, “Tek bir hedefleri var: eski Sovyetler Birliği’ni ve onun temel parçası olan Rusya Federasyonu’nu dağıtmak.”
NATO ve Batı, Kiev’e silah ve diğer yardım sağlamadaki amaçlarının Ukrayna’nın sebepsiz bir saldırıya karşı kendini savunmasına yardım etmek olduğunu söyleyerek bu anlatıyı reddediyor.
Yine de, Putin’in savaşa Rusya’nın varlığına bir tehdit olarak bakması, Kremlin şefine bir gün nükleer silahları da içerebilecek silah türleri konusunda daha geniş bir serbestlik sağlıyor.
Rusya’nın eski cumhurbaşkanı ve Putin’in bir müttefiki olan Dmitri Medvedev, Pazartesi günü yayınlanan sözlerinde, Kiev’e Batı silahları tedarik etmenin küresel nükleer felaketi riske attığını söyledi.
Komutan cepheyi ziyaret ediyor
Ukrayna kara kuvvetleri komutanı Albay General Oleksandr Syrskyi cephede, Donbass sanayi bölgesinin kontrolünü ele geçirmeye çalışan doğudaki Bakhmut kentini ziyaret etti.
Ukrayna güçleri, Rus paralı asker grubu Wagner’in köyü ve Berkhivka köyünü ele geçirdiğini iddia etmesinden sonra, hafta sonu bir dizi karşı saldırı düzenleyerek Rus güçlerini Yahidne köyü çevresinde püskürttü.
Rusya savunma bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, güçlerinin Yahidne bölgesi de dahil olmak üzere Ukraynalı “sabotaj ve keşif gruplarını” imha ettiğini söylerken, Rusya’nın devlet kurumu TASS, Ukrayna güçlerinin Bakhmut’un hemen kuzeyindeki bir barajı havaya uçurduğunu bildirdi.
Reuters raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.
Ukrayna ordusu, Syrskyi’nin moral vermek ve şehri ve çevre köyleri savunan birliklerle konuşmak için Bakhmut’u ziyaret ettiğini söyledi.
Kara kuvvetleri Telegram mesajlaşma uygulamasında “acil sorunları ele alan birim komutanlarını dinledi, sorunların çözümünde yardım sağladı ve orduyu destekledi” dedi.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy Pazar günü doğudaki çatışmalara öncülük eden kıdemli bir komutanı görevden aldı, ancak harekete geçmesi için herhangi bir neden göstermedi.
Zelenskiy, tek satırlık bir kararnameyle, Donbass’ta savaşan Ukrayna Müşterek Kuvvetleri komutanı Eduard Moskalyov’un istifasını duyurdu.